Zooterapie, má pozitivní přínos pro zdraví lidí, to je bez diskuzí a mnohokrát odzkoušeno. Ale i zvířata, která nám nejsou zrovna sympatická, mnohdy z nich máme hrůzu nebo se jich štítíme, mohou být našemu zdraví nepřímo prospěšná.
V dobách dávno minulých nebylo ničím výjimečným, používání zvířecího jedu, jako léčebného prostředku. Používali se nejrůznější části těla zvířat. Výjimkou nebylo ani použití exkrementů, kostí, sušeného hmyzu nebo použití částí obojživelníků. Tato léčba byla oblíbena zvlášť ve starém Egyptě. Ve středověku se zase často používala pijavice, k pouštění žilou. Touto metodou se léčilo téměř každé onemocnění. Dnes si takovou léčbu umíme jen stěží představit. Zvířecí jedy se, ale používají s úspěchem dodnes v lékařství, homeopatii nebo kosmetice.
Používanou metodou byla léčba včelím jedem. Používala se k odstranění neuralgie nebo při zánětu pohrudnice. Otázkou bylo, zda léčený pacient neměl alergii právě na včelí bodnutí. V tom případě se léčba logicky minula účinkem.
Oblíbeným léčebným prostředkem byl hadí jed. Ten se s úspěchem dodnes používá v kosmetice. Můžete zakoupit tělová mléka, krémy s hadím jedem, který prokrvuje pokožku a má regenerační účinky na naši pleť, kterou vypíná a zbavuje vrásek. Krémy s hadím jedem jsou mezi ženami velmi oblíbené.
Hadí jed je obsažen nejen v pleťových krémech, ale i v mastech používaných na uvolnění svalů a úlevu od artritických bolestí.
V homeopatii je tento živočišný lék také používán, hlavně proti depresím a srdečním onemocněním.
V České republice se vyskytuje pouze jeden jedovatý had, tím je Zmije obecná. Vyskytuje se na celém území České republiky, nejčastěji v podhorských oblastech. Patří mezi chráněné živočichy.
K léčbě v zahraničí se používá štíří jed. Údajně napomáhá k léčbě rakoviny, protože eliminuje nárůst rakovinotvorných buněk.