Hypotéka je mezi Čechy nejoblíbenějším úvěrovým produktem. To mimo jiné dokládá i skutečnost, že si o ní každý rok přijde do banky zažádat tisíce Čechů. Klasický hypoteční úvěr ovšem není jen tak pro každého. Jelikož pro banku představuje hypoteční úvěr podstatné riziko, jsou podmínky pro jeho schválení velmi přísné a svazující. Už dávno neplatí, že hypotéku získá každý, kdo si o ní přijde požádat. Každý žadatel musí projít zdlouhavým schvalovacím procesem, který ne vždy končí se šťastným koncem. Jaké jsou nejčastější důvody, pro které musí banky žadatele odmítat?
Příjem, potažmo jeho výše, je pro banku klíčový ukazatel schopnosti splácet. Pokud jdete žádat do vaší banky, s největší pravděpodobností se spokojí s výpisem účtu. U jiných bank je prokazování výše příjmů daleko rozsáhlejší. Z vašich příjmů pak banka stanový tzv. bonitu žadatele, pokud bude příliš nízká, odejdete z banky s nepořízenou.
V tomto bodě však nesmíme opomenout zmínit i nebankovní společnosti, pro které není tento faktor rozhodující. Slyšeli jste například už o hypotéce bez doložení příjmu? Jak už z názvu vyplývá, pro její schválení není zapotřebí dokládat výši příjmů. Jedná se však o hypotéku, při které je zapotřebí zástava nemovitosti. V případě, kdy žadatel nebude schopen plnohodnotně splácet, může banka přistoupit k jejímu zabavení a následnému prodeji.
Další finanční závazky samozřejmě nejsou překážkou v pravém slova smyslu. Důležitá je však jejich výše, případně měsíční splátky. Dlužník často nedokáže objektivně zhodnotit svou finanční situaci a právě na to jsou tu bankovní subjekty, aby celou skutečnost prověřily nezávisle. Pokud vaše měsíční příjmy již nebudou dostatečné na splacení všech pohledávek a obstarání základního životního minima, z dobrého důvodu vám bude žádost zamítnuta.