Statistiky nám jasně ukazují, že většina českých rodin žije, jak se říká od výplaty k výplatě. Při dnešních platech a cenách není divu. Ale možná přeci jen něco dělat jde. Zkusit si udělat rozpočet určitě stojí za to a stát to bude jen chvilku vašeho času. Navíc tak získáte slušný přehled o tom, kolik peněz vydáte a zda za některé věci neutrácíte víc než je nutné.
K ruce si vezměte sešit a něco na psaní, ti zdatnější si mohou vytvořit tabulku ve svém počítači. Všechno, za co zaplatíte, i když to bude malá částka, pečlivě zapište. Shodně postupujte i u příjmů, tedy všechno, co bude v plusových číslech.
Rozlište výdaje, ty, které jsou nutné a pravidelně se opakují a ty, které jsou neplánované. Jedině tak získáte pravdivý přehled o tom, jakou částku utratíte. Tím by měla vzniknout reálná možnost vytvoření případné rezervy pro nečekané výdaje.
Jedna část rozpočtu bude tvořena příjmy, výplata, výživné apod., druhou částí jsou výdaje, které se pravidelně opakují každý měsíc, kromě trvalých plateb sem zařaďte i výdaje za jídlo, drogistické zboží, oděvy a obuv, náklady spojené s provozem osobního vozu, stravné a školné, vstupenky na kulturní a jiné akce. Do této skupiny také patří pravidelné měsíční splátky leasingů, půjček či jiných splátek, stejně tak pojištění nebo jiné formy spoření.
Další položkou jsou náklady, které vydáte pouze jednoročně nebo pololetně. Ty mohou být použity na dovolenou nebo třeba vánoční dárky.
Mezisoučet by měl být součtem výdajů, které by měly být vynaloženy na úhradu věcí, které běžně nepořizujete. Většinou se jedná o spotřební elektroniku nebo domácí spotřebiče.
Poslední položkou budou finance, které by měly představovat nutnou rezervu. Pokud tento postup dodržíte, uvidíte přímo černé na bílém, jak to s vašimi financemi ve skutečnosti opravdu je. Jestli vydržíte alespoň půl roku, možná budete překvapeni tím, kolik peněz a hlavně kam se „ztrácí“ každý měsíc.