Objevily se teprve nedávno, přesto se z nich stává hit. 3D tiskárny jsou vlastně skoro jako ty běžné, ovšem s tím rozdílem, že netisknou na papír, ale vytváří fyzické trojrozměrné předměty. Děje se tak vlastně podobně, jako v případě běžném – na počítači vytvořím předlohu, kterou poté pošlu do tisku. Samotný proces se označuje jako aditivní, protože vlastně dochází k rozporcování výsledného produktu do několika vrstev, které jsou pak postupně přidávány na sebe.
A co všechno jde vytisknout na zakázku? Zjednodušeně řečeno se dá skutečně říct, že všechno. Jedná se především o originální věci, které jen tak neseženeme. Není proto divu, že dnes je již oblíbeným oborem samotný 3D tisk na zakázku , kde vám dle vašich představ vyrobí produkt dle vašeho gusta. Pořídit si dnes můžete i svou vlastní tiskárnu, pokud ji ale nebudete využívat pravidelně, jedná se o zbytečnou investici. Jednorázově je skutečně lepší využít některou z profesionálních firem, kterých je v tomto oboru již dostatek.
Běžně se již tento obor využívá v následujících oborech: klasická i RC modelařina, šperkařství, strojařina, elektrotechnika, sochařství, umění a design, opravy elektro, stomatologie, hobby tiskaři a také v medicíně pro výrobu protéz. V domácnostech se může jednat o využití v rámci budoucího koníčku či výrobu různých dekorací.
Pokud jsme srovnávali běžné tiskárny s těmi trojrozměrnými, je třeba také zmínit rychlost tisku. Ta je podstatně menší a odvíjí se od toho, jak velký je požadovaný předmět a jakou kvalitu povrchu vyžadujeme. Pomalejší činnost pak můžeme zdůvodnit tím, že materiál je třeba nejdříve rozžhavit a po nanesení jedné vrstvy se musí počkat, až vychladne, aby byla nanesena vrstva další.
Materiálů, ze kterých se dnes tiskne, je celá řada. Stejně tak barev i druhů, díky nimž ani nepoznáte, že se jedná o plast. Některé předměty tak mohou vypadat jako z kamene, bronzu, mohou být lesklé i matné. Při použití speciálního materiálu pak mohou působit jako z měkké gumy.