Potřebujete něco změřit? Možná to jenom odkrokujete, ale pravděpodobněji si na to vezmete metr. Pokud vyměřujete pokoj, abyste koupili koberec nebo záclony, bude vám stačit obyčejný svinovací metr, kterým změříte rozměr s přesností na centimetry. A jsme u toho, o čem dnes budeme mluvit. Měřidla, které potřebujeme, abychom něco změřili. Zásadní otázkou totiž je, s jakou přesností to které měření potřebujeme mít.
Měříme-li koberec bude nám stačit rozměr v centimetrech. Na milimetry se měří v běžném strojírenském průmyslu. Někdy je ale třeba změřit rozměr i mnohem přesněji, na desetiny i setiny milimetru. Tenhle způsob měření, kdy si vezmete metr, to je způsob, kdy odečtete příslušnou míru na stupnici měřidla. Je to výhodné, pokud měříme např. více rozměrů na jednom výrobku.
Existuje však ještě jeden způsob měření, a to jsou pasametry. Odlišnost měření tkví v tom, že na pasametru nevidíme měřený rozměr, ale dva dotyky pasametru se nastaví na požadovanou hodnotu a pak se kontroluje, jestli je daný vyrobený rozměr v toleranci nebo ne. Toto je velice praktické řešení, máme-li hromadu sériově vyrobených výrobků a potřebujeme-li na něm kontrolovat jeden rozměr. Přiložením pasametru ihned víme, zda je výrobek správný nebo je-li to zmetek. Není třeba nic měřit, odečítat a tím odstraníme možnost lidské chyby.
Pasametr určitě nevyužijete doma, ale máte-li sériovou výrobu, tak je to velice výhodný pomocník pro urychlení kontroly vašich výrobků. Nastavíte a pak už je přikládáte a měříte. A to zvládne i kdejaký brigádník, není ho ani potřeba nějak speciálně školit.
Mít kvalitní vybavení dílny, jak nástroje na obrábění, tak nástroje na měření, to je základní předpoklad výroby kvalitních výrobků. A takové určitě chcete vyrábět. Posuvné měřítko, mikrometr či pasametr, to vše by se ve vaší dílně objevit.